Μικρό Αφιέρωμα στη Συμφωνική Μουσική του Γιάννη Μαρκόπουλου
Ο Γιάννης Μαρκόπουλος έχει πραγματοποιήσει συναυλίες με έργα του στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής, στον Καναδά, στη Σουηδία, στην Ολλανδία, στην Ιταλία, στη Γαλλία, στη Γερμανία, στο Βέλγιο, στην Αγγλία, σε πολλές πόλεις της Ρωσίας και της Αυστραλίας. Έχει συνθέσει μουσική για το θέατρο, για παραστάσεις του Εθνικού Θεάτρου, του Θεάτρου Τέχνης Καρόλου Κουν, του Αμφιθεάτρου του Σπύρου Ευαγγελάτου, σε έργα των Ευριπίδη, Αριστοφάνη, Σαίξπηρ, Τσέχωφ, Μπέκετ αλλά και σύγχρονων Ελλήνων συγγραφέων. Μουσική για τον κινηματογράφο… σε ταινίες των Κούνδουρου, Γρηγορίου, Ντασέν, Κοσμάτος, Σκαλενάκη και άλλων. Έχει συνθέσει έργα για μεγάλη ορχήστρα, για λύρα και ορχήστρα, για ορχήστρα και σολίστες, για ορχήστρα εγχόρδων, για ορχήστρα και χορωδία, έργα για βιολί και πιάνο, έργα για σόλο όργανα, έργα για χορό, ορατόριο, όπερα. Και φυσικά πολλούς κύκλους τραγουδιών.
Τη Δευτέρα 10 Ιουνίου συμπληρώνεται ένας χρόνος από τον θάνατο του Γιάννη Μαρκόπουλου.
Η εκπομπή της Δευτέρας 10 Ιουνίου είναι ένα μικρό αφιέρωμα στη συμφωνική μουσική του Γιάννη Μαρκόπουλου. Μεταξύ άλλων ακούγονται:
- Κονσέρτο για Πιάνο «Σχήματα σε κίνηση» με τον Δημήτρη Παπαθεοδώρου στο πιάνο και τη Συμφωνική Ορχήστρα της Όπερας της Φλάνδρας υπό τη διεύθυνση του Edwig Abrath
- Τρίπτυχο για φλάουτο, άρπα και έγχορδα σε τρία μέρη: Μήτηρ, Εσπέριο Φως και Αγάπη, με τους Marc Grauwels φλάουτο, Sophie Hallynck άρπα και τους Brussels Virtuosi, υπό τη διεύθυνση του Γιάννη Λεωνιδάκη.
Για όσους δεν αγαπούν το ελληνικό τραγούδι.
Για να το αγαπήσουν!
Info
«Ο θησαυρός της πίσω αυλής»
Τρίτο Πρόγραμμα 90,9 & 95,6
Κάθε Δευτέρα & Τετάρτη στις 20:10
Παραγωγή-Παρουσίαση: Γιώργος Ν. Φλωράκης