Renaud Garcia-Fons: O «Παγκανίνι» του κοντραμπάσου
Ο Renaud Garcia-Fons ξεκίνησε τις μουσικές του σπουδές σε νεαρή ηλικία. Σε ηλικία πέντε ετών άρχισε να παίζει πιάνο, κλασική κιθάρα στα οκτώ του, στη συνέχεια ασχολήθηκε με τη ροκ στην εφηβεία του και τελικά «συμβιβάστηκε» με το όρθιο μπάσο όταν ήταν 16 ετών. Πήρε επίσημη μουσική εκπαίδευση στο Conservatoire de Paris, όπου Μαθήτευσε με τον Francois Rabath, ο οποίος του δίδαξε την ιδιαίτερη τεχνική του.
Ο Garcia-Fons είναι γνωστός για τη μελωδική του αίσθηση και τον ήχο col arco που μοιάζει με βιόλα. Μερικές φορές αναφέρεται ως «ο Παγκανίνι του κοντραμπάσου».
Καλή σας ακρόαση!
Έρευνα-Παραγωγή-Παρουσίαση: Γιώργος Μαρκάκης