Οι σκηνοθέτες Δημήτρης Ζάχος και Θανάσης Καφετζής μας μιλούν για το ντοκιμαντέρ ΛΩΞΗ (2024).
H «Λώξη» είναι ένα ντοκιμαντέρ για την πρώτη επαγγελματία ηθοποιό με σύνδρομο Down στην Ελλάδα.
Είναι η ιστορία της Λωξάνδρας Λούκας, μιας νεαρής γυναίκας και ηθοποιού, η οποία αξιώνει στην πράξη ισότιμη πρόσβαση στη ζωή και την τέχνη της. Το ντοκιμαντέρ συμπαραγωγής και της ΕΡΤ , που έκανε την πρεμιέρα του στο 26ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης κερδίζοντας την αγάπη του κοινού και το Βραβείο Προσβασιμότητας Alpha Bank, θα προβάλλεται στους κινηματογράφους από τις 16 Μαΐου.