Στις "Συναντήσεις" στο Πρώτο Πρόγραμμα την Πέμπτη 25-07-24 στις 15:00 – 16.00 καλεσμένη τηλεφωνικά: Η συγγραφέας κ. Σοφία Παράσχου με αφορμή το νέο μυθιστόρημα της «Το Καφέ της...
Συναντήσεις
Ολύνα Ξενοπούλου
Στις σημερινές «Συναντήσεις» καλεσμένη η συγγραφέας Τίτσα Πιπίνου με αφορμή το νέο της μυθιστόρημα «Παλιοί γάτοι, τρυφερά ποντίκια» (εκδόσεις ΟΤΑΝ).
Μια ιστορία...
Στις ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ εκτάκτως σήμερα 15:00-16:00 καλεσμένος τηλεφωνικά ο Σκηνοθέτης και Συγγραφέας Ηλίας Φραγκάκης, με αφορμή το νέο μυθιστόρημα του «Τώρα» (εκδόσεις ΟΤΑΝ)....
Στις ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ εκτάκτως σήμερα 15:00-16:00 καλεσμένοι :
-Ο Χάρης Γεωργιάδης, Πρόεδρος της Επιτροπής Εξωτερικών και Ευρωπαϊκών Υποθέσεων της Βουλής των Αντιπροσώπων...
Στις ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ σήμερα 16:00-17:00, ένα αφιέρωμα στα 50 χρόνια από την τουρκική εισβολή στην Κύπρο με καλεσμένη τη Νίνα Καίτη Σπανοβαγγέλη, Συγγραφέα-Ποιήτρια-Καθηγήτρια...
Στο στούντιο του Πρώτου Προγράμματος καλεσμένοι: Ο Διευθυντής των Μουσικών Συνόλων της ΕΡΤ Μιχάλης Δημητρακάκος και ο μαέστρος της Ορχήστρας Σύγχρονης Μουσικής της ΕΡΤ ο Γιώργος Αραβίδης, με αφορμή την Επετειακή συναυλία για τα 70 χρόνια από την ίδρυσή της ιστορικής ορχήστρας, στο Θέατρο Λυκαβηττού την Κυριακή 21 Ιουλίου 2024 στις 21:00.
O. Δημήτρης Λαζάρου εκπαιδευτικός και διοργανωτής εικαστικών εκθέσεων, υπεύθυνος οργάνωσης και επικοινωνίας / concept της έκθεσης «Άγγελος Αλαφροΐσκιωτος».
Παρουσίαση- Παραγωγή: Ολύνα Ξενοπούλου
Σήμερα καλεσμένη η διακεκριμένη διεθνώς Ελληνίδα καλλιτέχνιδα Κατερίνα Σκάση (Βενιέρη), με αφορμή την πρώτη ατομική της έκθεση στην Ελλάδα “Gone Tomorrow” στον χώρο Τέχνης...
Απόψε καλεσμένοι :
-Ο Διονύσης Αγγελής, Αρχαιολόγος- Μουσειοπαιδαγωγός του Μουσείου Κοτσανά Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας, με αφορμή τη «Νύχτα μυστηρίου και Δράσης»...
Στις "Συναντήσεις" στο Πρώτο Πρόγραμμα σήμερα καλεσμένη τηλεφωνικά η διακεκριμένη μεταφράστρια κ. Ροζαλί Σινοπούλου με αφορμή την νέα κυκλοφορία του μυθιστορήματος...
Καλεσμένοι απόψε : Η καλλιτεχνική διευθύντρια του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Καβάλας Εύα Οικονόμου Βαμβακά, με αφορμή την επιστροφή ενός από τα σημαντικότερα φεστιβάλ της χώρας, το «Φεστιβάλ...
Εκτάκτως σήμερα 15.00-16.00
Καλεσμένη τηλεφωνικά η συγγραφέας και ψυχολόγος Ελεονώρα Σουρλάγκα, με αφορμή το νέο της βιβλίο με τίτλο «Να τα Χαίρεστε» που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ. Η προσωπική καταγραφή μιας ψυχολόγου, και συγγραφέα, και μαμάς. Και είναι μια προτροπή για συνύπαρξη με βασικό γνώμονα τη χαρά. Τη χαρά που μας κάνει πιο δυνατούς και ανοιχτούς σε ό,τι φέρει η ζωή.
Τα παιδιά έρχονται στη ζωή μας για να μείνουν και πρόκειται να την αλλάξουν για πάντα. Συγγενείς, φίλοι και γνωστοί καταφθάνουν με δώρα κι ευχές – με μια επωδό, σαν ρεφραίν τραγουδιού που ακούγεται επαναλαμβανόμενα: «Να το χαίρεστε». Τα χαιρόμαστε όμως; Ή μάλλον τα χαιρόμαστε αρκετά; Κι αν όχι, γιατί;
Παρουσίαση- Παραγωγή: Ολύνα Ξενοπούλου
Στις ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ σήμερα 16:00-17:00 στο Πρώτο Πρόγραμμα με την Ολύνα Ξενοπούλου καλεσμένη η Μαρία Παναγιωτοπούλου, Διευθύντρια Προβολής και Επικοινωνίας του Φεστιβάλ Αθηνών...
Καλεσμένοι σήμερα είναι:
H διακεκριμένη μεταφράστρια κ. Χριστίνα Αμαργιανού, με αφορμή το νέο βιβλίο του Ραφαέλ Σανταντρέου, ενός από τους πλέον καταξιωμένους ψυχολόγους...
Στις ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ σήμερα 16:00-17:00 στο Πρώτο Πρόγραμμα με την Ολύνα Ξενοπούλου καλεσμένος ο Θεόδωρος Χήρας, συγγραφέας και ιατρός.
Μιλάμε για το νέο του βιβλίο «Ο Μεγάλος...
Στις ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ απόψε 20:00-22:00, καλεσμένοι :
-Ο Θοδωρής Τριανταφύλλου για το 5ο KRAMA Festival που επιστρέφει στις 22 και 23 Ιουνίου στο ΠΛΥΦΑ. Ένα διήμερο πολυαισθητηριακό ταξίδι...
Η κ. Τατιάνα Λύγαρη ηθοποιός, σκηνοθέτρια και καλλιτεχνική διευθύντρια στην Αμαξοστοιχία - Θέατρο το Τρένο στο Ρουφ, με αφορμή το 12ο Φεστιβάλ Νέων Καλλιτεχνών «Τα 12...
Στις «Συναντήσεις» του Πρώτου Προγράμματος απόψε καλεσμένοι:
Ο Δρ. Γιώργος Χατζηβασιλείου με αφορμή το πρόσφατο και βραβευμένο, best seller, βιβλίο του Φιλοσοφία της Τεχνητής Νοημοσύνης – Ένα ταξίδι στο μέλλον (εκδ. Διόπτρα, βραβείο αναγνωστών της Athens Voice για το καλύτερο “Non-fiction Βιβλίο” του 2023)
O Γιάννης Ζαχαρόπουλος εκδότης της δεύτερης γενιάς των ιστορικών εκδόσεων Σ.Ι Ζαχαρόπουλος / Εκδόσεις, για μια εφ’ όλης της ύλης συζήτηση με κεντρικό άξονα, το βιβλίο και τον νευραλγικό χώρο των εκδόσεων.
Παρουσίαση- Παραγωγή: Ολύνα Ξενοπούλου
Στις «Συναντήσεις» του Πρώτου Προγράμματος απόψε καλεσμένοι:
Ο ποιητής Τάσος Μιχαηλίδης με αφορμή την νέα ποιητική συλλογή του «Ενεργητική φωνή» / Εκδόσεις Νησίδες. Περιλαμβάνει 46 ποιήματα, φιλοδοξώντας να καταδείξει ότι η Ποίηση μπορεί ν’ αλλάξει τον κόσμο. Βάσεις του, η Ελληνική Γλώσσα και Ιστορία, η Φιλοσοφία και η Επιστήμη -DNA. Η Ποίηση, το απόσταγμα τους, προβάλλοντας αντίσταση στην υπακοή, ανατρέφει αυτόνομες ψυχές. Ο στίχος κινητοποιεί τις μάζες και ανατρέπει καθεστώτα...»
Η ηθοποιός και σκηνοθέτρια Μαρία Κατσιώνη, αναφέρεται στην θεατρική παράσταση που σκηνοθετεί «Kαι ενθυμήθηκα πως είμαι γυναίκα». Με αφορμή τα λόγια της Ζακυνθινής λόγιας Ελισάβετ Μουτζάν-Μαρτινέγκου (1801-1832), μια σημαντική ιστορική μαρτυρία, συγχρόνως το πρώτο αξιόλογο δείγμα γυναικείας γραφής στη νεοελληνική γραμματεία που πρωτοεκδόθηκε το 1881. H παράσταση έκανε πρεμιέρα στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης στα πλαίσια της ομώνυμης έκθεσης.
Συμμετέχει στο Wannabe Theatre Festival που διοργανώνει η Θεατρική Ομάδα Repente-Arts στο Γυάλινο Μουσικό θέατρο με διαγωνιστικό χαρακτήρα και παρουσιάζεται στις 24 Μαΐου ώρα 19:30, αποδίδοντας φόρο τιμής σ’ αυτήν την λησμονημένη γυναίκα που δεν αποτιμήθηκε όπως της έπρεπε και ας λογίζεται σήμερα η πρώτη πεζογράφος της Νεοελληνικής γραμματείας.
Παρουσίαση- Παραγωγή: Ολύνα Ξενοπούλου
ΣΕΛΙΔΑ 1 ΑΠΟ 15