Αθλητική Φωνή Γρηγόρης Νάνης
0:00
0:00 LIVE
Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ  Mεσογείων 432, Αγία Παρασκευή, TK: 15342, Γραφείο Ρ 211 +30 210 6066 815 - 6 thevoiceofgreece@ert.gr

Ο Νίκος Μαχλάς στην “Αθλητική Φωνή” | 23.12.22

Η Αργεντινή σ’ έναν από τους συναρπαστικότερους τελικούς στην ιστορία των παγκοσμίων κυπέλλων επικράτησε με 4-2 στην διαδικασία των πέναλτι (2-2 κ.α 3-3 παράταση) της Γαλλίας. Ο Μέσι πέτυχε 2 τέρματα, ο Μπαπέ 3 και ο παγκόσμιος Έλληνας Νίκος Μαχλάς σχολίασε και ανέλυσε, όλα όσα έγιναν στο Μουντιάλ του Κατάρ 2022, στο παγκόσμιο ραδιόφωνο της ΕΡΤ Η Φωνή της Ελλάδας, στην εκπομπή Αθλητική Φωνή και τον Γρηγόρη Νάνη.

Αρχισυνταξία εκπομπής: Stella Gliana

Τίτλοι και διακρίσεις Νίκος Μαχλάς

Στην εθνική Ελλάδας

Από το 1993 έως το 2002 ο Νίκος Μαχλάς αγωνίστηκε 61 φορές με την Ελλάδα πετυχαίνοντας 18 τέρματα. Το γκολ που πέτυχε στον τελευταίο αγώνα των προκριματικών για το Μουντιάλ 1994 εναντίον της Ρωσίας, σφράγισε την πρόκριση για την τελική φάση της διοργάνωσης στις Η.Π.Α στην οποία συμμετείχε, αγωνιζόμενος και στους τρεις αγώνες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Σε συλλογικό επίπεδο

Ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του πορεία από τον ΟΦΗ το 1990. Μετά από έξι περιόδους στην ομάδα της Κρήτης, πήρε μεταγραφή στην Ολλανδική Φίτεσε του Άρνεμ. Την περίοδο 1997-98 ο Νίκος Μαχλάς κάνοντας εντυπωσιακές εμφανίσεις και σκοράροντας 34 τέρματα σε 32 αγώνες ανακηρύχθηκε πρώτος σκόρερ στην Ολλανδία αλλά και πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη κερδίζοντας το Χρυσό Παπούτσι.

Την περίοδο 1999-2000 έλαβε μεταγραφή στον Άγιαξ, έναντι περίπου 2,9 δις δραχμών (8,5 εκατομμυρίων ευρώ) και αποτέλεσε εκείνη την εποχή την ακριβότερη μεταγραφή Έλληνα ποδοσφαιριστή όλων των εποχών. Με τον Άγιαξ κατέκτησε το πρωτάθλημα και το κύπελλο την περίοδο 2001-02. Επόμενος σταθμός για τον Έλληνα επιθετικό, ήταν η ισπανική Σεβίλλη. Το 2003 επέστρεψε στην Ελλάδα αγωνιζόμενος για έναν χρόνο στον Ηρακλή και έπειτα για δυο χρονιές στον ΟΦΗ.

Την περίοδο 2006-07 ο Νίκος Μαχλάς αγωνίστηκε στον ΑΠΟΕΛ, με τα χρώματα του οποίου πήρε το πρωτάθλημα το 2007 και το κύπελλο το 20008.

Ο θρύλος του Ελληνικού ποδοσφαίρου Νίκος Μαχλάς, πέτυχε συνολικά 196 τέρματα σε 436 αγώνες με τις φανέλες των έξι ομάδων που αγωνίστηκε.