Στις «Συναντήσεις» του Πρώτου Προγράμματος απόψε καλεσμένοι:
Ο ποιητής Τάσος Μιχαηλίδης με αφορμή την νέα ποιητική συλλογή του «Ενεργητική φωνή» (εκδόσεις Νησίδες). Περιλαμβάνει 46 ποιήματα, φιλοδοξώντας να καταδείξει ότι η Ποίηση μπορεί ν’ αλλάξει τον κόσμο. Βάσεις του, η Ελληνική Γλώσσα και Ιστορία, η Φιλοσοφία και η Επιστήμη -DNA. Η Ποίηση, το απόσταγμα τους, προβάλλοντας αντίσταση στην υπακοή, ανατρέφει αυτόνομες ψυχές. Ο στίχος κινητοποιεί τις μάζες και ανατρέπει καθεστώτα…»
Η ηθοποιός και σκηνοθέτρια Μαρία Κατσιώνη, αναφέρεται στην θεατρική παράσταση που σκηνοθετεί «Kαι ενθυμήθηκα πως είμαι γυναίκα». Με αφορμή τα λόγια της Ζακυνθινής λόγιας Ελισάβετ Μουτζάν-Μαρτινέγκου (1801-1832), μια σημαντική ιστορική μαρτυρία, συγχρόνως το πρώτο αξιόλογο δείγμα γυναικείας γραφής στη νεοελληνική γραμματεία που πρωτοεκδόθηκε το 1881.
Παρουσίαση- Παραγωγή: Ολύνα Ξενοπούλου