Στην προοπτική επανόδου της άδειας ερασιτεχνικής αλιείας και στη δημιουργία ηλεκτρονικού μητρώου ερασιτεχνών αλιέων αναφέρθηκε η Γενική Γραμματέας της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Σωματείων Ερασιτεχνικής Αλιείας Ρένα Βγενοπούλου, μιλώντας στην εκπομπή «Εδώ και Τώρα» του 102FM της ΕΡΤ3.
«Την εναρμόνιση της νομοθεσίας της χώρας μας προς την κοινοτική οδηγία και το ευρωπαικό status προωθεί το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων με τη δημιουργία μητρώου ερασιτεχνών αλιέων, καθώς και την επαναφορά της ερασιτεχνικής άδειας αλιείας», επισήμανε η κα. Βγενοπούλου,
και πρόσθεσε: «βασική επιδίωξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι η συμβολή των ερασιτεχνών αλιέων στον εντοπισμό ειδών της θαλάσσιας πανίδας που βρίσκονται σε κίνδυνο( μόλυνση, υπεραλίευση κ.α.) εξαφάνισης, καθώς οι ψαράδες θα κληθούν να προωθήσουν την ιχνηλασιμότητα αυτών των ειδών. Η άδεια θα έχει πανελλαδική ισχύ και το κόστος της θα κυμαίνεται ανάλογα με τη χρονική της διάρκεια».