«Ο όρος παλαιοχριστιανικός δεν εκφράζει συγκεκριμένη ομάδα ή πεποίθηση. Είναι όρος από τον 4ο αιώνα, πριν αποκτήσει η Εκκλησία δημόσιο λόγο, μετά τον Άγιο Κωνσταντίνο. Ωστόσο οι χριστιανοί δεν ζουν χωριστά από την κοινωνία. Ο όρος δεν δίνει κάποιο ιστορικό βάθος, είναι ένα τεχνητός όρος που φτιάχτηκε από την εν λόγω περίπτωση( σ.σ. για την αυτοαποκαλούμενη παλαιοχριστιανική κοινότητα της Κορίνθου)» ανέφερε ο επίκουρος καθηγητής Εκκλησιαστικής Ιστορίας Δημήτρης Μόσχος μιλώντας στην εκπομπή «Εδώ και Τώρα» του 102FM της ΕΡΤ3. Σχολιάζοντας την εν λόγω περίπτωση ο κ. Μόσχος επισήμανε ότι «μιλούν για κάποια εκκλησία που έφτιαξαν εκεί, έναν ναό. Είπαν ότι είναι παλαιοχριστιανικός ναός και τελούσαν λειτουργία, αλλά η θεία λειτουργία τελείται από ιερείς. Το ερώτημά μου είναι: ποιος ιερέας τέλεσε τη λειτουργία; ήταν χειροτονημένος; και ο επίσκοπος το ήξερε; Είπαν ότι έχουν όπλα. Οι ασκητές στο χριστιανισμό δεν είχαν όπλα».