Τιμώντας την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, η Σύσση Καπλάνη φιλοξενεί στην εκπομπή «Με μια αγκαλιά βιβλία» τον συγγραφέα και μεταφραστή Φίλιππο Δρακονταειδή, ο οποίος γεννήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 1940, για το πώς είναι να γεννιέσαι ένα μήνα πριν την κήρυξη του πολέμου.
Παράλληλα, ξεφυλλίζουμε τα βιβλία:
“Η καραβάνα στον βυθό της θάλασσας” του Πάολο Τσιάμπι (εκδόσεις Χρυσή Τομή)
“Η γερμανική Κατοχή σε Πεζογράφους της Θεσσαλονίκης” με έργα του Γιώργου Ιωάννου, Νίκου Μπακόλα, Ντίνου Χριστιανόπουλο, Περικλή Σφυρίδη και Τόλη Καζαντζή (εκδόσεις Μαλλιάρης Παιδεία)
“Κατοχή και πείνα” της Ιουλίας Περσάκη (Εκδοτικός Οίκος: “βιβλιοπωλείον της ΕΣΤΙΑΣ”)
“Ο λιμός” του Πάνου Αμυρά (Εκδόσεις Διόπτρα )