Συνέντευξη με τον Μάνο Μπονάνο για τη νεα σειρά βιβλίων “το όνομά μου είναι…” που γράφουν με τον Νίκο Μαθιουδάκη. Πρόκειται για μια σειρά βιβλίων γνώσεων, για τη ζωή και το έργο σημαντικών Ελλήνων λογοτεχνών, μέσα από αφήγηση, εικόνες και επιλεγμένα αποσπάσματα του λόγου τους. Τα δυο πρώτα βιβλία που κυκλοφόρησαν αφορούν δυο ποιητές, τον Κ.Π. Καβάφη και τον Γ. Σεφέρη. Η εικονογράφηση είναι της Αγγελικής Μπόζου. Κυκλοφορούν από τις εκδόσεις Ίκαρος
Κ.Π. Καβάφης, ο ποιητής της «Ιθάκης». Η ζωή και τα ταξίδια του Αλεξανδρινού ποιητή, η εποχή του και η υποδοχή του έργου του, οι αγαπημένες του λέξεις και όλα όσα συνθέτουν το ύφος της ποίησής του.
Γιώργος Σεφέρης, ο πρώτος Έλληνας που τιμήθηκε με Νόμπελ Λογοτεχνίας. Τα παιδικά χρόνια και η ενήλικη ζωή του, τα ταξίδια και οι λέξεις του, η κριτική υποδοχή του έργου του, ο ποιητικός του λόγος.
η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26/1/2024
εκπομπή “καλημέρα” στον 9,58fm της ΕΡΤ3, επιμέλεια-παρουσίαση: Αναστασία Γρηγοριάδου
εκπομπή “καλημέρα” στον 9,58fm της ΕΡΤ3, επιμέλεια-παρουσίαση: Αναστασία Γρηγοριάδου