Συνέντευξη με την Monika Kabasele με αφορμή το live της με το σχήμα Grecofuturisme στη Θεσσαλονίκη, το βράδυ της Τετάρτης στο Duende Jazz Bar (Καφωδείο Ελληνικό, Upstairs).
Monika Kabasele/Grecofuturisme – live in ThessalonikiMonika Kabasele (τραγούδι)
Dexter Goldberg (πιάνο)
Hugo Corbin (κιθάρα)
Cyril Drapé (κοντραμπάσο)
Théo Moutou (ντραμς)
“Grecofuturisme” ονομάζεται το μουσικό σχήμα της νεαρής τραγουδίστριας Μόνικας Καμπασελέ, που γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Ελλάδα, με καταγωγή από το Κονγκό. Η Μόνικα ζει στο Παρίσι εδώ και 4 χρόνια, και εκεί ηχογράφησε με τους μουσικούς με τους οποίους συνεργάζεται εδώ και τρία χρόνια τον πρώτο της δίσκο που έχει τον τίτλο του σχήματός τους “Grecofuturisme” και κυκλοφόρησε από την Art district Music.
εκπομπή “καλημέρα” στον 9,58fm της ΕΡΤ3, επιμέλεια-παρουσίαση: Αναστασία Γρηγοριάδου