Συνέντευξη με τον Σταύρο Λάντσια για τη συναυλία του “Σταύρος Λάντσιας Quartet” με μουσικές του Ennio Morricone το Σάββατο 4 Νοεμβρίου, στο θέατρο Ράδιο Σίτυ (Θεσσαλονίκη) στο πλαίσιο ενός μεγάλου αφιερώματος στον κορυφαίο συνθέτη κινηματογραφικής μουσικής που παρουσιάζει ο Πολιτιστικός Σύλλογος Φίλων Μουσικής Ennio Morricone Ελλάδος.
Το καλοκαίρι του 2023, με την άδεια της οικογένειας του συνθέτη, ολοκληρώθηκε η ηχογράφηση του δίσκου Stavros Lantsias Quartet “My Ennio Morricone”.
“Σταύρος Λάντσιας Quartet”: Μιχάλης Καλκάνης: κοντραμπάσο, Ανδρέας Πολυζωγόπουλος: τρομπέτα & φλικόρνο (flügelhorn), Σταύρος Λάντσιας: πιάνο, μελόντικα, μεταλλόφωνο, Μιχάλης Καπηλίδης: τύμπανα
“Σταύρος Λάντσιας Quartet”: Μιχάλης Καλκάνης: κοντραμπάσο, Ανδρέας Πολυζωγόπουλος: τρομπέτα & φλικόρνο (flügelhorn), Σταύρος Λάντσιας: πιάνο, μελόντικα, μεταλλόφωνο, Μιχάλης Καπηλίδης: τύμπανα
η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 3/11/23
εκπομπή “καλημέρα” στον 9,58fm της ΕΡΤ3, επιμέλεια-παρουσίαση: Αναστασία Γρηγοριάδου